Siltums

radiators

Šogad aizvadījām raibu un rekordkarstu vasaru, kam nenovēršami seko rudens un ziemas periodi. Tieši tādēļ, tuvojoties vēsākam laikam, aizvien aktuālāks top jautājums par apkuri un siltumenerģijas tarifiem.

No 2014.gada 1. augusta norēķiniem par piegādāto siltumenerģiju piemērots tarifs 57,40 EUR/MWh neieskaitot PVN. Siltumenerģijas tarifs par 1 MWH cena noteikt(a)s, pamatojoties uz akciju sabiedrības „Latvijas Gāze” šā gada 8. augustā publicēto paziņojumu Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis” - par dabasgāzes tirdzniecības gala tarifiem augustā, kas atbilst dabasgāzes tirdzniecības cenai 284,57 EUR/tūkst.nm3.

http://www.rs.lv. Rīgas Siltums JSC

Elektroenerģija

elektriba

Līdz šim, regulēta elektroenerģijas tirgus apstākļos, AS „Latvenergo” nodrošināja elektroapgādi gandrīz visām Latvijas mājsaimniecībām. Patlaban, mainoties tirgus regulējumam, kad no 2015.gada 1.janvāra arī mājsaimniecības elektroenerģiju iegādāsies brīvā tirgus apstākļos, mājsaimniecības var sākt apsvērt, no kura elektrības piegādātāja pirkt elektrību pēc Jaungada. Zināms, ka pašlaik sevi tirgū ir pieteikuši seši elektrības tirgotāji: AS "Latvenergo", SIA "BCG Riga", SIA "Baltcom TV", SIA "220 Enerģija", SIA "Starfit Energy" un SIA "Win Baltic".

Iespēju izvēlēties no kā un ar kādiem līguma noteikumiem iegādāties elektrību, notiks saskaņā ar brīvo elektroenerģijas tirgus atvēršanu. Elektrības patērētāji, kuri nebūs noslēguši līgumu ar kādu no enerģijas ražotājiem, turpmāk saņems elektrību par paaugstinātām, pēdējās garantētās piegādes cenām. Esiet vērīgi, izvēloties elektroenerģijas tirgotāju savai mājsaimniecībai, pievēršot uzmanību ne tikai elektroenerģijas cenai, bet arī līguma nosacījumiem, apmaksas ērtumam un papildus pakalpojumu piedāvājumam, kas ikdienā atvieglo ar elektroenerģijas lietošanu saistīto jautājumu risināšanu.

Saskaņā ar AS "Latvenergo", atveroties elektroenerģijas tirgum, ir izstrādāts atbalsta mehānisms sociāli neaizsargātajām iedzīvotāju grupām - maznodrošinātajiem, trūcīgajiem, kā arī daudzbērnu ģimenēm. 2015.gadā katru mēnesi maznodrošināto un trūcīgo mājsaimniecību grupām tiks nodrošināta iespēja par 100 kWh, savukārt daudzbērnu ģimenēm par 300 kWh, norēķināties pēc noteiktas cenas, kas ņemot vērā visas gala cenas komponentes, nepārsniegs līdzšinējo Starta tarifa apmēru. Sākot ar 101 kWh, vai attiecīgi ar 301 kWh, šīs mājsaimniecībās norēķināsies, atbilstoši izvēlētajam tirgus produktam.

Dabasgāze

gaaze

2014. gada II pusgadā mājsaimniecībām un klientiem ar patēriņu līdz 25 000 m3 dabasgāzes gadā tarifi paliks iepriekšējie. Rūpnieciskajiem patērētājiem jūlijā tiek prognozēts neliels tarifu pieaugums, vidēji par 2%. Neskatoties uz to, tarifi būs zemāki, salīdzinot ar pērnā gada jūliju.

Vairāk informācijas:

 • Dabasgāzes gada patēriņš līdz 500 m3 - tarifs par 1 m³ (ar akcīzes nodokli un PVN 21%) 0.82301 Eur
 • Dabasgāzes gada patēriņš no 501 līdz 25 000 m3 - tarifs par 1 m³ (ar akcīzes nodokli un PVN 21%) 0.528000 Eur

http://www.lg.lv/?id=246&lid=1458, Latvijas Gāze JSC

Atkritumu apsaminiekošana

atkritumi

Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu savā administratīvajā teritorijā ir atbildīgas pašvaldības. Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu pašvaldības:

 • organizē sadzīves atkritumu, to skaitā sadzīvē radušos bīstamo atkritumu, apsaimniekošanu atbilstoši atkritumu apsaimniekošanas valsts un reģionālajiem plāniem savā administratīvajā teritorijā;
 • izdod saistošus noteikumus, kas reglamentē sadzīves atkritumu apsaimniekošanu savā administratīvajā teritorijā, savas administratīvās teritorijas dalījumu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonās, prasības atkritumu savākšanai, pārvadāšanai, pārkraušanai un uzglabāšanai, kā arī kārtību, kādā veicami maksājumi par šo atkritumu apsaimniekošanu;
 • organizē atkritumu dalītu vākšanu savā administratīvajā teritorijā.

Informāciju par:

 • atkritumu dalītās vākšanas punktu adresēm Rīgā un citās Latvijas pilsētās un reģionos;
 • šķiroto atkritumu savākšanas laukumu adresēm Rīgā un citās Latvijas pilsētās un reģionos;
 • dažādu atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību;
 • atkritumu apsaimniekošanas regulējošajiem normatīviem dokumentiem. Pašvaldības, atkritumu apsaimniekotāju un iedzīvotāju pienākumiem, tiesībām un atbildību Jūs varat http://www.atkritumi.lv/

Padomi, kā saglabāt siltumenerģiju

 • Neaizsedziet radiatorus ar mēbelēm.
 • Siltums var vieglāk aizplūst, jo reizēm sienas aiz radiatoriem ir plānākas, tāpēc, ja starp sienu un radiatoru ir pietiekami daudz vietas, tad Jūs siltuma zudumus varat aizkavēt. Izmatojiet īpašas siltumizolācijas plāksnes vai folijas. Tās ievieto starp radiatoru un sienu. Tā Jūs istabā saglabājat siltumu, nevis apkures izmaksas.
 • Visvienkāršākais logu siltināšanas materiāls ir porolona lentes, kurām viena puse ir apstrādāta ar līmi. Kad porolona lentei aizsargpapīrs noplēsts, to iespiež spraugās starp loga vērtnēm. Porolona loksnes ir lētākas par pašlīmējošajām blīvgumijām, tomēr reāli tās kalpo vienu sezonu.
 • Naktī aizvelciet logiem priekšā aizkarus, tie neļaus siltumam aizplūst.
 • Nokrāsojiet radiatorus tumšā krāsā – gluda tumša virsma atstaro par 5–10% vairāk siltuma.
 • Regulējiet temperatūru. Uzturoties mājās tai nevajadzētu pārsniegt +20’C. Ejot uz darbu, samaziniet apkures temperatūru līdz +12’C, kad pārnāciet mājās, noregulējiet temperatūru ne lielāku par + 20’C. Ja izmantojiet sildītāju, to ieslēdziet automātiskajā, ekonomiskajā režīmā.

Padomi, kā ietaupīt elektroenerģiju

 • Līdz pat 15% no patērētās elektroenerģijas mājsaimniecībās sastāda ierīces, kas neveic noderīgu darbu un atrodas gaidīšanas režīmā, piemēram: monitori, televizori, digitālās televīzijas uztvērēji, u.c. Izslēdzot šādas ierīces, Jūs varat ievērojami samazināt enerģijas patēriņu.
 • Pērkot sadzīves tehniku un citas elektroierīces, pievērsiet uzmanību to elektroenerģijas patēriņa līmenim. Televizori, ledusskapji, veļasmašīnas un cita tehnika atkarībā no savas ekonomijas klases spēj ievērojami ietaupīt elektroenerģiju.
 • Pēc veļas izmazgāšanas un pirms tās izkāršanas, kārtīgi to izpuriniet, lai tā ir pēc iespējas gludāka, tādejādi tās gludināšana būs ne tikai vieglāka un ātrāka, bet arī ietaupīs elektroenerģiju un, atsevišķos gadījumos, jūs sapratīsiet, ka gludināšana pat nav nepieciešama.
 • Sekojiet veļas mazgājamās mašīnas stāvoklim, lai tai neizveidotos kaļķu nosēdumi; ja tie izveidojušies, mazgāšanai tiek patērēts vairāk elektroenerģijas.
 • Matus žāvējiet dabīgi nevis ar matu žāvētāju, bet dodoties ceļojumā izslēdziet ar elektrību apsildāmās grīdas.
 • Visas drēbes labāk gludiniet vienlaikus, jo gludekļa uzsildīšanai tiek patērēts daudz elektroenerģijas, savukārt veļas mašīnā mazgājiet veļu 40’C temperatūrā.
 • Strādājot ar datoru ieslēdziet palīgierīces tikai tad, ja tās izmantosiet, piemēram, printeri diskdziņus u.c. iekārtas. Pēc datora lietošanas izslēdziet to, jo arī gaidīšanas režīmā tas patērē pusi no enerģijas, ko izmanto darbojoties. Neaizmirstiet par monitoru!
 • Vienlaicīgi neizmantojiet vairākas elektroierīces bez vajadzības (darbojoties pie datora, izslēdziet TV un mūzikas centru).
 • Neatstājiet mobilā telefona lādētāju rozetē.
 • Izvēlieties brīvi stāvošu ledusskapi, jo iebūvējamais tērēs elektroenerģiju par 30% vairāk nekā brīvi stāvošs ledusskapis. Nepārblīvējiet ledusskapi ar produktiem, lai nodrošinātu auksta gaisa brīvu cirkulāciju.
 • Ledusskapi turiet tālāk no apkures, saules gaismas un vienmēr pārliecinieties, ka tas ir aizvērts, pārbaudot vai ledusskapja durvju blīvgumija cieši pieguļ un nav bojāta.
 • Noregulējiet temperatūru ledusskapī (saldētavā -18’C, ledusskapja tilpnē +5’C).
 • Nelieciet ledusskapī karstus produktus un atslēdziet saldētavu, ja tā ir tukša.
 • Gatavojot ēdienu uz elektriskās plīts, izmantojiet sildvirsmas atlikušo siltumu – izslēdziet plīti, pirms ēdiens ir pilnībā gatavs. Atcerieties, ka, ja elektriskās plīts sildvirsma ir deformējusies, tā jānomaina – ja trauks nav ciešā kontaktā ar sildvirsmu, zudumā iet siltums. Katliņi ar nelīdzenu dibenu patērē līdz 50% vairāk enerģijas.
 • Vecās kvēlspuldzes, protams, maksā mazāk, bet to patērētā elektroenerģija var sastādīt līdz pat ceturtdaļai no mēnesī patērētā daudzuma. Izvēloties ekonomiskās spuldzes vai LED lampas, jūs varat samazināt līdz pat 80% no apgaismojumam paredzētā elektroenerģijas daudzuma.
 • Lietojiet enerģijas taupīšanas ierīces, piemēram, automātiskos gaismas slēdžus kā arī pārbaudiet vai pa ventilācijas sistēmu neaizplūst liels daudzums siltuma. Tas palīdzēs izvairīties no liekiem elektroenerģijas tēriņiem.

Padomi, atkritumu apsaimniekošanā

 • Atšķirojot iepakojumu no sadzīves atkritumiem, mēs samazinām kopējo apglabājamo atkritumu daudzumu, kas uz visiem laikiem nonāk atkritumu poligonā. Iepakojums veido apmēram 30 % no mājsaimniecības atkritumiem, bet, ja pieskaitām arī citus pārstrādājamos atkritumus – nolietotās elektropreces, baterijas, autoriepas, bioloģiskos atkritumus, tad pārstrādājamo atkritumu daudzums izaug līdz 70 %, bet noglabājami būtu vien 30% no mājsaimniecības atkritumiem. Jo mazāk atkritumus radīsim, jo mazāk teritoriju būs jāpārvērš par atkritumu poligoniem un vairāk vietas paliks tīrai videi.
 • Lai sāktu šķirot atkritumus mājās, pietiks ar diviem atkritumu spaiņiem – vienu sadzīves atkritumiem un otru sašķirotajiem atkritumiem. Pirms izmešanas iepakojumu izskalojiet (plastmasas un kartona iepakojumu arī saplacina) un izmetiet tam paredzētajā spainī. Kad spainis ir pilns, dodieties pie šķirošanas konteineriem un iepakojumu sašķirojiet pa materiālu veidiem.
 • Ja pie Jūsu mājas nav pieejami šķirošanas konteineri, izmantojiet vairāk kā 50 šķirošanas laukumus visā Latvijā, kuros iedzīvotāji bez maksas var nodot gan sašķirotu iepakojumu, gan elektropreces un citas pārstrādei derīgas lietas. Skatīt karti ar šķirošanas laukumu adresēm. http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/atkritumu-skirosanas-laukumu-karte/
 • Rīdzinieku ērtībām publiskie konteineri stikla un plastmasas iepakojuma šķirošanai ir izvietoti arī pie deviņiem Rimi un Supernetto veikaliem. KARTE http://www.zalais.lv/lv/iedzivotajiem/kapec-jaskiro-atkritumi/skiro-pie-veikaliem-rimi-un-supernetto!/atkritumu škirošanas vietas
 • aeroflot.png
 • language_master_international_sia_logo.jpg
 • partner-bite.jpg
 • partner-creditreform.jpg
 • partner-dominante.jpg
 • partner-drogas.jpg
 • partner-europark.jpg
 • partner-koblenz.jpg
 • partner-nuko.jpg
 • rigasdome.png
 • standoutweb.png
 • takelook.png
design & programming by STANDOUTWEB
icon-uzdotjautajumu